Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkami

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie wigilijne wieczerzy bez dzielenia się opłatkami. Ten cienki, biały kawałeczek chleba symbolizuje bardzo dużo, ponieważ chleb jest przecież jednym z głównych symboli szczęścia i dobrobytu. Taka tradycja narodziła się przed wielu laty, bowiem już w początkowych latach chrześcijaństwa, gdzie była symbolem duchowej komunii. Z czasem zaczęto opłatki zanosić do domów, dla osób które z różnego powodu nie miały możliwości uczestniczenia w nabożeństwie, żeby w pewnym momencie stać się jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Jak okazuje się obecnie praktykowanych nie tylko w Polsce, lecz również między innymi we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Same oplatki są w formie cienkich chlebowych płatków. Najczęściej posiadają biały kolor, ale można też znaleźć w sprzedaży kolorowe wersje, przeznaczone dla zwierząt. Nasza tradycja nakazuje, żeby w czasie wigilii łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się najczęściej na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robione są wyłącznie z białej mąki i wody, bez żadnych innych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formowane są cieniutkie płaty, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a potem docinane oraz pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez cały rok, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie od września do grudnia. Zwykle opłatki można dostać we wszystkich sklepach, a jeżeli ktoś będzie chciał mieć je poświęcone, to musi się po nie wybrać do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY